Nowe mieszkania Łódź

Urządzanie mieszkania krok po kroku

Urządzanie nowego mieszkania – od czego zaczynamy ?

Kupując nowe mieszkanie w Łodzi mamy dwa wyjścia jeśli chodzi o wykańczanie wnętrz – możemy albo zrobić to zupełnie samodzielnie albo zlecić to zadanie projektantowi wnętrz. Jeśli decydujemy się zrobić to samodzielnie, mieszkanie urządzamy dokładnie tak, jak chcemy. Od czego zacząć? Jak się przygotować? W jakiej kolejności urządzać mieszkanko?

Jeśli kupujesz mieszkanie nowe, najczęściej jest to mieszkanie w stanie deweloperskim. Nie masz w nim nic poza oknami i przyłączami prądu, wody, gazu.

Po pierwsze: wizja

Aby wykończyć mieszkanie swoich marzeń musisz mieć wizję. Musisz wiedzieć, czy mieszkanie ma być tylko mieszkaniem, czy może ma służyć również jako miejsce pracy. Zastanów się jaki charakter ma mieć Twoje mieszkanie i jak chcesz je urządzić – rozpisz plan: kto zamieszka w Twoim mieszkaniu teraz i ewentualnie w niedalekiej przyszłości (dzieci, nowy partner), jakich pomieszczeń potrzebujesz (pokoje, sypialnie, kuchnia/aneks, łazienka/toaleta, garderoba, salon) oraz w jakiej stylistyce chcesz urządzić mieszkanie – czy ma być nowoczesne, czy tradycyjne, czy z przewagą elementów naturalnych drewnianych ciepłych czy może techniczne z dużą ilością wysokiego połysku i bieli.

Po drugie: zmiany w architekturze

Jeśli Twój developer jest przychylny zadowoleniu klienta, pójdzie ci na rękę i przed oddaniem kluczy do mieszkania wykona wszelkie poprawki architektoniczne. O jakich poprawkach mowa? Na przykład o usunięciu lub dołożeniu ścianek działowych, o skróceniu ścian, np. jeśli chcesz zrobić salon z aneksem kuchennym. Burzenie ścian i dostawianie kolejnych jest możliwe również na własną rękę, ale jest to spore ułatwienie na które możesz liczyć ze strony developera jeśli odpowiednio wcześnie zgłosisz takie zapotrzebowanie.

Po trzecie: zmiany w instalacjach

Deweloper w umowie z Tobą wyraźnie zaznaczył jakie media będą podłączone. Jeśli chcesz uzupełnić istniejące instalacje o dodatkowe gniazda, przejścia, włączniki – zrób to na tym etapie. Później na takie zmiany będzie już za późno.

Po czwarte: podłogi i ściany

Na tym etapie warto położyć płytki. Przyda się też ewentualne przygotowanie ścian pod malowanie (jeśli wcześniej nie zostały zagruntowane przez developera). Na tym etapie połóż podłogę z kamienia, gresu lub terakoty. Możesz położyć też płytki na ścianach (np. w kuchni lub toalecie).

Nie kładź paneli przed malowaniem – lepiej zrobić to gdy będziesz już po etapie malowania/tapetowania ścian w mieszkaniu. Co położyć na ścianę? Możliwości jest bardzo dużo. Farby, tapety, panele ścienne, specjalne mieszanki tynków ozdobnych. Pamiętaj aby wybierać nie tylko kolory które są ładne, ale i funkcjonalne. Jasne ściany pięknie odbiją światło i rozjaśnią pomieszczenia, ciepłe kolory ogrzeją pokoje (choć mówią o tym, że czerwona sypialnia rozbudza namiętność, tak naprawdę ciężko się w niej wyciszyć i wyspać – lepiej postawić na stonowane kolory).

Na samym końcu połóż podłogę drewnianą lub panele.

Etap piąty: umeblowanie i oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza. Pamiętajmy o świetle ogólnym, ale i o lampkach nocnych, lampkach w kuchni, oświetleniu korytarza. Weźmy pod uwagę, że są różne tonacje światła, tj. światło ciepłe i chłodne – ma to ogromny wpływ nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale i na nasze samopoczucie.

Umeblowanie to najbardziej indywidualna sprawa w kwestii urządzania mieszkania – tak naprawdę to od umeblowania w największej mierze zależy to jakie będzie Twoje mieszkanie. Pamiętaj o tym, że meble mają nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim spełniać swoje funkcje. Miej na uwadze podział pomieszczeń na różne strefy – zaplanuj miejsce do pracy, miejsce do nauki, miejsce do wypoczynku i relaksu oraz miejsce na tak zwane akcesoria gospodarcze.

Twoje mieszkanie na tym etapie jest już prawie gotowe – pamiętaj jednak, że dopieszczanie mieszkania to ciągły proces, który trwa w zasadzie zawsze, bo w naszych mieszkaniach wciąż coś się zmienia. Nasze mieszkania ewoluują i dojrzewają razem z nami i tak też się zmieniają. Niezależnie od tego w jakiej stylistyce jest Twoje mieszkanie, pamiętaj o jednym – jest Twoje i to  Ty i Twoi najbliżsi decydujecie o tym jak będzie wyglądało i jak chcecie się w nim urządzić.