Zakup mieszkania to zazwyczaj jeden z największych wydatków w życiu. Dla wielu osób wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia kredytu lub znalezienia jakiejś alternatywy. W jaki sposób można sfinansować zakup mieszkania?
Najczęstsze rozwiązanie: kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny należy do najczęstszych form finansowania zakupu mieszkania. W związku z tym, że są to niemałe kwoty, przeciętnemu Kowalskiemu, który nawet odkładałby przez kilka lat, zwyczajnie nie wystarczy środków. Wtedy z pomocą przychodzą banki, które dają szereg możliwości. Jedną z nich jest właśnie kredyt hipoteczny czyli kredyt na zakup domu lub mieszkania. Na podstawie wyliczonej przez bank zdolności kredytowej przyznawany jest on osobom dla banku „wypłacalnym”.
Mieszkanie dla młodych – kredyt z wspomaganiem
Mieszkanie dla młodych to rządowy program wpierający zakup mieszkania przez osoby młode, które nie mają jeszcze żadnej nieruchomości na swoim koncie. Jakie dokładnie warunki należy spełniać, aby załapać się do rządowego programu?
- Nie można posiadać innego mieszkania ani domu
- Należy mieć nie więcej niż 35 lat (tutaj decyduje wiek młodszego małżonka)
- Kredyt zaciągnięty w banku musi być na co najmniej 15 lat
- Kredyt zaciągnięty w banku musi stanowić przynajmniej 50% wartości zakupu mieszkania
- Cena mieszkania za metr kwadratowy nie może przekroczyć wskaźnika lokalnego (próg cenowy ustalany przez jednostkę rządową)
Warto skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, ponieważ jest to spora ulga finansowa. Rodziny bezdzietne i z ilością dzieci mniejszą lub równą dwa mogą liczyć na dopłatę do ceny 50 metrów kwadratowych. Dla rodzin z 3 i więcej dzieci, dopłata będzie już do 65 metrów kwadratowych. Osoby samotne i małżeństwa bezdzietne otrzymają dopłatę rzędu 10 % do wkładu własnego, małżeństwa i osoby z 1 dzieckiem otrzymają 15%, osoby i małżeństwa z dwójką dzieci 20%, osoby i małżeństwa wychowujące przynajmniej 3 dzieci – nawet 30% wkładu własnego. Program przewiduje również dodatkowe pieniążki dla osób, którym przed terminową spłatą urodzi się kolejne dziecko – będzie to dodatkowe 5% na każdego potomka.
Wniosek o kredyt „z dopłatą” składa się wraz z wnioskiem o kredyt w wybranym przez siebie banku (musi to być bank, który bierze udział w programie Mieszkanie dla Młodych).
Kredyt gotówkowy
Jeśli szykujesz się do zakupu mieszkania i masz odłożoną pokaźną „sumkę”, a potrzebujesz tylko pewnej części – wtedy również z pomocą przychodzą banki i ich bogata oferta kredytów gotówkowych – to zdecydowanie mniejsze zobowiązanie niż duży kredyt hipoteczny na wiele lat. Łatwiejszy i szybszy do spłacenia, a czasami ratuje sytuacje. Warto prześledzić propozycje z różnych banków i zastanowić się który bank daje najwięcej korzyści (zachowując przy tym najbardziej czytelną umowę).
Gotówka – środki własne i obce
Są również osoby, które posiadają gotówkę dzięki której w całości mogą sfinansować zakup mieszkania. Skąd wziąć takie pieniądze? Na to pytanie nie odpowiemy, jednak posiadanie gotówki w przypadku zakupu mieszkania często może być kartą przetargową – można wynegocjować niewielki rabat lub coś „w gratisie”. Wiele osób, zwłaszcza tych, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, otrzymuje wsparcie – od rodziców, dziadków, chrzestnych.
Wsparcie developera
Niezależnie od tego jaką formę płatności za mieszkanie wybierzesz, w biurze sprzedaży Villa Romanów możesz zawsze liczyć na fachową pomoc w kontekście sfinansowania zakupu nieruchomości. Pomożemy ze wszystkimi formalnościami, przygotujemy niezbędne dokumenty i pomożemy Ci krok po kroku przejść cały proces.