Nowe mieszkania Łódź

Co warto zobaczyć w Łodzi

Łódź to jedno z ciekawszych miast w Polsce. Mieszkańcy miasta doceniają walory Łodzi jako miejsca sprzyjającego kulturze. Dla osób, które dopiero wprowadzają się do Łodzi, a także dla tych, którzy nie mieli nigdy czasu na zwiedzanie, przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, co warto zobaczyć w mieście.

Bogata historia

Na wyjątkowość Łodzi mocno wpłynęła długoletnia wielokulturowość. Historię miasta tworzyli nie tylko Polacy, ale także Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Po obcokrajowcach w tym regionie pozostały ciekawe budowle, jak choćby niemieckie kamienice, archikatedralna cerkiew św. A. Newskiego i cerkiew św. Olgi czy kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza. Jedną z najbardziej znanych atrakcji w Łodzi jest największy w Europie Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej. Znajdują się tam mauzolea fabrykantów łódzkich i pole gettowe ofiar eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej.

Słynna Manufaktura

Pozycją obowiązkową do zobaczenia jest Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w okazałym pałacu fabrykanckim. Wizyta w muzeum pozwoli zapoznać się z burzliwą historią miasta. Z muzeum sąsiaduje jedno z najsłynniejszych centrów handlowych – Manufaktura. Powstała ona w wielkim, XIX-wiecznym kompleksie fabrycznym. Po pracach rewitalizacyjnych Manufaktura stała się miejscem, gdzie nie tylko można zrobić zakupy, ale także coś zjeść i miło spędzić czas. W pofabrycznych budynkach, poza sklepami, znajdują się liczne kawiarnie, restauracje, puby, kino, dyskoteki, kręgielnia i centrum wspinaczkowe. Również tam swoją siedzibę ma Muzeum Sztuki w Łodzi – ms².

Serce Łodzi – ulica Piotrkowska

Mimo swojej olbrzymiej popularności, to nie Manufaktura uznawana jest za symbol Łodzi. Jest nią słynna ulica Piotrkowska, czyli najdłuższy deptak w Polsce. Co chwilę odbywają się tam festiwale, festyny, jarmarki i happeningi artystyczne. Miejsce to tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto odwiedzić także Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej oraz Księży Młyn.

Stolica kina

Mieszkając w Łodzi czy będąc w niej przejazdem nie wolno zapomnieć o prestiżowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera. Do absolwentów należą między innymi takie gwiazdy kina jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi. Fanom polskiego kina z pewnością przypadnie do gustu wizyta w jedynym w kraju Muzeum Kinematografii. Łódź, uznawana za polską stolicę kina, ma też swoją Aleję Gwiazd przy wspomnianej już ulicy Piotrkowskiej. Swoje ślady odcisnęli tam m.in. Agnieszka Holland, Roman Polański i Leon Niemczyk.

Łódź to miasto, które oferuje liczne rozrywki kulturalne. Żyjąc w tym miejscu nie można się nudzić. Dlatego warto związać się z tym miastem na stałe. Jeśli jeszcze nie mamy swojego mieszkania, czas to zmienić i zapoznać się ofertą nowych mieszkań w Łodzi na Villi Romanów.