Zakup mieszkania wiąże się z wieloma przywilejami, ale i obowiązkami. Nie wszyscy o tym wiemy i zdarza się nam zapomnieć o bardzo ważnych kwestiach jakimi są formalności po zakupie nowego mieszkania. Kiedy już odbierzemy klucze do nowego lokum, warto przygotować sobie listę spraw do załatwienia, tak by zapanować nad chaosem administracyjnym i by zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.
Meldunek po zakupie mieszkania
Obowiązek meldunku zostanie zupełnie zniesiony w dopiero w 2018 roku. Do tego czasu trzeba mieć zameldowanie. Ale posiadanie zameldowania, dla wielu osób będzie raczej plusem, aniżeli minusem. Aby się zameldować, należy wypełnić odpowiedni druk i złożyć go w rektoracie Urzędu Miasta. Dla Łodzi jest to odpowiednio Wydział Spraw Obywatelskich, Oddział Ewidencji Ludności przy ulicy Zachodniej 47.
Jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą w Urzędzie Miasta w celach meldunkowych?
- wypełniony formularz zgłoszenia pobytu stałego*
- zaświadczenie o wymeldowaniu jeśli takowe nastąpiło
- dokument zaświadczający wnioskodawcy tytuł prawny do lokalu
- dowód osobisty
- jeśli chcesz zameldować dziecko, to będzie potrzebny również skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
Zameldowanie jest nieodpłatne i dokonuje się go od ręki.
* Formularz można pobrać TUTAJ
Dowód osobisty i prawo jazdy
Po zmianie zameldowania konieczna będzie również wymiana podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty i prawo jazdy.
Aby wymienić dowód osobisty, należy zgłosić się do tego samego miejsca, w którym zmieniało się meldunek. Wystarczy przygotować wypełniony wniosek, zdjęcie spełniające wymagania – w zasadzie obie te sprawy można załatwić tego samego dnia, jednak ustawowo urząd ma aż 30 dni na wydanie nowego dokumentu (dowodu osobistego).
Niezbędne dokumenty:
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożony OSOBIŚCIE (można pobrać go TUTAJ)
- Dwie aktualne fotografie o wymiarach 3,50×4,50 cm
- Stary dowód podlegający wymianie
Prawo Jazdy wymienić można w Urzędzie Miasta – w Wydziale Prawa Jazdy i Rejestracji Pojazdów przy ulicy Smugowej 26a i 30/32 w Łodzi.
UWAGA! Za wymianę prawa jazdy trzeba uregulować opłatę skarbową w wysokości 100 zł i opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ
Niezbędne dokumenty do wymiany prawa jazdy:
- Wypełniony wniosek
- Dotychczasowe prawo jazdy
- Wyraźna aktualna kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4, cm (głowa bez nakrycia, w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem)
- Dowód wniesienia opłaty za nowe prawo jazdy oraz opłaty ewidencyjnej
- Dowód osobisty (już zaktualizowany z nowym meldunkiem)
Urząd Skarbowy
Zmianę zameldowania musisz zgłosić również do Urzędu Skarbowego, który jest właściwy dla nowego adresu zameldowania. To z tym urzędem skarbowym będziesz od tej chwili rozliczał wszystkie swoje podatki. Aby taką informację przekazać urzędowi skarbowemu, należy wypełnić specjalny formularz NIP-3/ZAP-3 – dodatkowo warto przy składaniu takiego NIP-u dołożyć kserokopię aktu notarialnego, który stanowi, że jesteś uprawniony do zmiany meldunku.
Wzór dokumentu NIP-3/ZAP-3 można pobrać TUTAJ
Aktualizacja pozostałych danych
Warto zaktualizować swoje dane również w innych miejscach, w których potrzebny jest twój adres:
- W pracy
- W szkole dziecka
- W banku
- U ubezpieczyciela (osoby, mienie, samochody)
- W komunikacji miejskiej jeśli korzystasz z imiennego biletu komunikacyjnego
UWAGA! Warto również złożyć w swoim dotychczasowym Urzędzie Pocztowym wniosek o dosyłanie korespondencji pod nowy adres. Dosyłanie jest wskazane, ponieważ wszelka korespondencja którą ktoś (osoba prywatna, firma, urząd) wyśle na Twój stary adres zameldowania, nie dotrze do Ciebie.